Det är med stor ödmjukhet som jag tar över stafettpinnen efter Olov. Jag lovar göra mitt yttersta för att fortsätta på inslagen väg och göra Sigtuna till en av landets bästa kommuner.
Som född och uppvuxen i kommunen och boende i Märsta i hela mitt liv, vågar jag påstå att jag känner Sigtuna väl. Jag har dessutom varit politiskt engagerad i halva mitt liv och suttit i kommunfullmäktige sedan 2014. Jag är utbildad civilingenjör inom transport och geoinformatik och har arbetat med infrastrukturfrågor i Region Stockholm, men det är i Sigtuna kommun jag har mitt fokus.
När jag inte arbetar, är på möten eller deltar i kampanjer, är jag helst på gymmet, promenerar med min hund eller reser. Arlanda ligger mig varmt om hjärtat, och precis som många andra hade jag mitt första jobb där.
Eftersom vi med Olov i spetsen har skapat ordning och reda i ekonomin och verksamheterna ska det bli roligt att ta över och fortsätta driva ansvarstagande politik för att göra Sigtuna ännu bättre. Jag vill fokusera på att stärka skolan. Vi behöver mer studiero och trygghet i skolorna och på samma sätt som vi fått ordning på Arlandagymnasiet, ska vi få ordning på våra grundskolor.
Jag vill fortsätta arbetet med att göra och hålla kommunen snygg och trygg och vi ska inte sluta påverka regeringen och regionen för att få den infrastruktur som Sigtunas invånare förtjänar. Jag vill träffa lokala företagare och lyssna hur vi tillsammans kan förbättra det lokala näringslivet. Sigtuna ska vara en plats där människor trivs, mår bra och vill stanna, oavsett vilken ålder de har eller var de bor i kommunen.
Jag ser fram emot att träffa dig som kommuninvånare för att prata mer om vår fina kommun och är du företagare i kommunen, kommer jag gärna och besöker dig och ditt företag. Tillsammans gör vi Sigtuna ännu bättre att bo, leva och verka i!
Mattias Askerson, kommunstyrelsens ordförande